Genetik ya da hormonal nedenler, dolaşım bozukluğu, bazı ilaçların kullanımı, hareketsizlik başta olmak üzere bir çok nedenle ortaya çıkan selülit, kadınlarda daha yoğun olmakla beraber günümüzde genç, yaşlı, şişman, zayıf birçok kişinin şikayetçi olduğu ortak bir sorundur.

Selülit, adiposit adı verilen derialtı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımı bozmasıyla oluşan bir yapıdır. Bu bölgede zaman içerisinde yağ hücre gruplarının arasında oluşan fibrotik bantlar deride çökmelere yol açar. Östrojen hormonunun da etkisiyle hücreler genişler. Kan dolaşımı yetersizleşmeye başlar, dokular elastikiyetini kaybeder ve pütürlü selülit görünümünü oluşturur.

Yoğunluğuna göre Dermaroller 1.0 mm – 1.5 mm – 2.0 mm’lik iğne uçlarıyla selülitli bölge uyarıldığında kolajen ve elastin üretimi artarak, kan dolaşımı hızlanır, Cilt elastikiyetini yeniden kazanır ve portakal kabuğu görünümü 4 -6 seans sonunda yerini pürüzsüz bir cilde bırakır. Dermaroller ile kombine kullanılan selülit kremleri, kolajen serumlar, yağlar ve vitaminler cilde 40 kat daha fazla nüfuz eder ve etkileri artar.